Ktorá verzia ODOO je pre moju spoločnosť vhodná?
Porovnanie verzií Odoo
20 mája, 2020 by
Ktorá verzia ODOO je pre moju spoločnosť vhodná?
Radoslav Sloboda

ÚVOD

Mnoho podnikateľov sa pýta, ktorá verzia aplikácie Odoo je pre ich spoločnosť vhodná: Odoo Community (Open Source), Odoo Enterprise (všetky funkcie) alebo Odoo Online (Software as a Service)?
Chceme túto otázku využiť ako príležitosť na vyzdvihnutie výhod, nevýhod a cieľových skupín jednotlivých verzií Odoo.

ODOO CMMUNITY

Komunitná verzia Odoo je open source a základná verzia aplikácie Odoo. Všetky štandardné aplikácie sú k dispozícii vo verzii, aj keď niektoré majú menej funkcií ako v aplikácii Odoo Enterprise a Odoo Online. Komunita Odoo je bezplatná (žiadne licenčné poplatky pre používateľov a používané štandardné aplikácie) a je možné ju prispôsobiť. To znamená, že spoločnosti môžu ERP úplne prispôsobiť svojim potrebám. Komunita Odoo navyše nemá žiadne užívateľské obmedzenie a môže byť hosťovaná v cloude aj lokálne.

Cieľová skupina

Cieľovou skupinou sú spoločnosti, ktoré uprednostňujú softvér s otvoreným zdrojom a chcú sa vyhnúť licenčným nákladom. Možnosť prispôsobenia je tiež veľkou motiváciou pre mnohé spoločnosti, aby si vybrali túto verziu.

ODOO ENTERPRISE

V aplikácii Odoo Enterprise má väčšina aplikácií ďalšie funkcie, vďaka ktorým sú štandardizované procesy ešte lepšie. Napríklad predajná aplikácia: pripojenie k poskytovateľom prepravných služieb, ako sú UPS, Fedex, DHL Express. Ďalším dôvodom, prečo ste si vybrali Odoo Enterprise, je aplikácia Odoo Studio, ktorá je k dispozícii iba tu a ktorá vám umožňuje vytvárať a prispôsobovať aplikácie aj bez znalosti programovania - skutočne skvelý nástroj. Ďalšími výhodami sú, že Odoo Enterprise môže byť prispôsobený do najmenších detailov, úplne reaguje (backend a front end), že existuje neobmedzená technická podpora od Odoo SA a predovšetkým, že sú dostupné bezplatné migračné skripty pre ročné aktualizácie verzií.  

Všetky funkcie však nie sú bezplatné. Za používanie Odoo Enterprise sa účtujú licenčné náklady, ale v porovnaní s inými poskytovateľmi sú nízke. Licenčné náklady sa môžu platiť mesačne alebo ročne a pozostávajú z počtu používateľov a použitých aplikácií.

Cieľová skupina

Odoo Enterprise je vlajkovou loďou spoločnosti Odoo a je zameraná na spoločnosti s najvyššími nárokmi na ERP. Ide predovšetkým o možnosť prispôsobenia (aj prostredníctvom aplikácie Odoo Studio), vylepšených aplikácií, neobmedzenej technickej podpory a pohodlného použitia na všetkých zariadeniach prostredníctvom responzívneho webového dizajnu (backend a frontend).

ODOO ONLINE

Odoo Online je čisto softvér ako servisné riešenie (SaaS) a líši sa od Odoo Enterprise & Odoo Community tromi hlavnými spôsobmi:

Po prvé, Odoo Online nie je otvorený zdroj a nie je ho možné prispôsobiť normálnym prispôsobením.

Po druhé, Odoo Online je hostený a spravovaný na serveroch Odoo SA. Zahŕňa to aj automatické aktualizácie zabezpečenia a aktualizácie na najnovšie verzie. To je veľká výhoda, ktorú so sebou nesú všetky systémy SaaS.

Okrem toho sú všetky ďalšie funkcie dostupné v štandardných aplikáciách (rovnako ako v aplikácii Odoo Enterprise) a rozhranie typu backend / frontend reaguje na stolné počítače, tablety a smartfóny.

Malá nevýhoda: počet používateľov je obmedzený na max. 50 obmedzených.

Cieľová skupina

Cieľovou skupinou sú malé a stredné spoločnosti s menej ako 50 užívateľmi, ktorí nepotrebujú rozšírené prispôsobenie na mapovanie a riadenie spoločnosti a technickú podporu systému prenechávajú výrobcovi softvéru. Pretože služba Odoo je angličtina, je výhodné, ak komunikácia môže prebiehať v angličtine.

ZÁVER

Verzia Odoo Enterprise je uprednostňovaná väčšinou spoločností, ak si chcú vybrať medzi Odoo Enterprise & Community. Dôvodom je množstvo výhod, ktoré prináša verzia Enterprise, napríklad ďalšie funkcie v aplikáciách, responzívny dizajn, Odoo Studio atď. 

Pri výbere je tiež potrebné zvážiť otázku bezpečnosti údajov založenú na priemyselnej špionáži alebo GDPR. Niektoré spoločnosti preto požadujú, aby boli servery umiestnené v Nemecku alebo aby boli prevádzkované lokálne. Odoo Enterprise a Odoo Community sú tiež prvou voľbou tu.

Odoo Online stojí sám o sebe a je zvlášť zaujímavý pre spoločnosti so štandardnými procesmi. Veľkou výhodou je, že technickú podporu systému preberá spoločnosť Odoo a všetky bezpečnostné aktualizácie alebo aktualizácie vyšších verzií sú zahrnuté v licenčných nákladoch.

Ktorá verzia ODOO je pre moju spoločnosť vhodná?
Radoslav Sloboda
20 mája, 2020
Share this post
Archív